1. Запитання.
1. Що таке система числення (нумерацiя)?
2. Якi системи числення вiдомi вам? Схарактеризуйте їх.
3. Як у Київськiй Русi позначали i називали числа?
4. Як розрiзнявся «малий рахунок» i «великий рахунок» у кириличнiй нумерацiї?
2. Пояснiть семантику вiдчислiвникових слiв.
а) одинак, одиначка, одиночник, одиночниця, одиничнiсть;
б) двiйка, двiєчниця, двiєчник, двiйник, двiйня, двiйнята, двiйчатка, двоїна, двоїння, двоїстiсть;
Жанр чарiвної казки є цiкавим i малодослiдженим українською фольклористикою. Водночас саме казки пiднiмають завiсу над таємницею людської психiки, нашого несвiдомого, яке виринає у сновидiннях, розщеплене на окремi образи. Не випадково, як пишуть захiдноєвропейськi та американськi фольклористи, чарiвнi казки легко запам’ятовуються: один раз їх почувши, легко вiдтворюємо сюжет. Десь на рiвнi пiдсвiдомого подiбнi iсторiї близькi нам, тому, слухаючи казку, ми нiби переживаємо своєрiдне пригадування колись знаного, вловлюємо закодований у символи досвiд.
1. Ознаки нормативності, розгалуженої системи стилiв, багатофункцiйнiсті, наявнiсті усної та писемної форм, характернi для:
А. Нацiональної мови.
Б. Лiтературної мови.
В. Дiалектної мови.
2. Нацiональна мова може існувати в таких проявах:
А. Вищiй формi (лiтературнiй) та нижчих формах (територiальних i соцiальних дiалектах).
Б. Лiтературнiй формi.
В Територiальних i соцiальних дiалектах.
3. Державна мова – це:
Я впевнений, що переважна більшість зголошених кандидатів запаморочена блиском можливості і навіть не думає про добро України та її народу. Можуть були і такі, що з ворожим розрахунком і поміччю пхаються наверх, щоб зламати молоду ще і слабку державу.
МАРУСЯ ЧУРАЙ
Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких національних скарбів належить і наша лірична пісня.
Погортайте сторінки сивих віків, вчитайтеся в прості і хвилюючі слова пісень — і вам відкриється багато поетичних таємниць, ви почуєте голоси великих творців, імена яких розгубила історія, і м и навряд чи знайдемо багато сіячів, чия поетична нива, ставши народною, квітує по всій землі українській.
1 варіант
Початковий рівень (1-3 бали) — кожна правильна відповідь оцінюється в 0, 5 балів.
1.
До поданих слів доберіть антоніми.
Імпортний -
Фальшивий-
ОЛІМПІАДА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ
Завдання з мови
1. Утворіть нові слова, переставляючи букви в словах (5 балів).
Автор, Антон, банка, кіно, літо, мета, варта, фарш, масло, повар, силач, навар.
2. Поясніть значення фразеологізмів (10 балів).
Бити себе в груди, вкласти душу, казка про білого бичка, поминати як звали, з воску зліплений, забути язика в роті, зайчики в голові стрибають, замутити воду, засівати землю слізьми, зайти в глухий кут, зуб із зубом не зведе, зняти машкару.
А: «П». |
«П», - а. |
«П, - а, - п». |
«П, - а: - П». |
А: «П!» |
«П!» - а. |
«П, - а. - П... (?,!)» |
А: «П», р. |
А: «П?» |
«П?» - а. |
«П... (?,!) - а. - П... (?,!)» |
А: «П...» - р. |
А: «П...» |
«П...» - а. |
«П... (?,!) - а: - П... (?,!)» |
А: «П? (!)» - р. |
ІСТОРІЯ ГОДИННИКА
Ми звикли до годинника. Вже й не віриться, що в давнину люди не знали його. Наші далекі предки розпізнавали лише ніч, ранок, день і вечір. Пізніше час стали вимірювати довжиною тіні: подовжилась тінь людини на три ступні — незабаром вечір. Згодом було виявлено незручності цього способу: взимку тінь стає довшою швидше, ніж улітку, та й ступні у людей неоднакові, через що таке обчислення часу призводило до багатьох непорозумінь.
ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ
У південно-східній частині Подільської височини є невисокі вапнякові пасма з мальовничими вершинами.
Це залишки давнього тропічного Сарматського моря. Понад двадцять мільйонів років тому під час горотворення в Карпатах море відступило, а рештки його органічного світу стали основою для утворення величезних прибережних коралових рифів, що звуться товтрами.
По сірих вапнякових відкладах товтр можна дізнатися про геологічну історію Поділля. Там, де були колись лагуни, оточені напівзруйнованими кільцями атолів, нині розкинулися села. За незвичайну мальовничість, за напоєне пахощами медоносів повітря цю місцевість називають Медоборами.