Мета уроку: Скласти уявлення учнів про один із видів письмового спілкування; навчити учнів оперувати термінами «ділові (службові)» та «особисті (приватні)» листи; розкрити певні традиції листування; удосконалити вміння використовувати звертання, вставні слова; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати найкращі людські якості на основі казок І. Франка.
Обладнання: порожній конверт, лист від імені І. Франка, адреса одержувача, адреса відправника, тексти казок І. Франка, індивідуальні картки, маски звірів, конверти та аркуші паперу для кожного учня, таблиця з написом адрес на конвертах, правила написання листа, матеріал для інтерактивної технології «Щит», поштова скринька, підручники, зошити.
План та хід уроку
— Організаційна частина.
— Повідомлення теми та мети уроку.
— 1. Ігрова ситуація проблемного характеру.
На дошці висить порожній конверт, письмовий текст листа від І. Франка, адреса відправника, адреса одержувача, марка із зображення дрозда.
— Дорогі діти! Погляньте на дошку і скажіть, які предмети ви бачите?
— Яке слово об'єднує ці предмети? (Лист).
— Чи писали ви коли-небудь листи і кому?
— До нас теж надійшов лист, але чомусь в розібраному вигляді. Я гадаю, що в кінці уроку ми його складемо так, яким його нам відсилали. А поки що хочу зачитати його:
«Любі мої школярі!
Як вам навчається? Як вам живеться в стінах рідного закладу? Чи знаходите відповіді на свої запитання?
Бо я, бувши малим Ясьом, як мене називала мама, знаходив відповіді на питання, які мене цікавили, у казках своєї матері та в оповідях людей, що приходили до батькової кузні. Мої неписьменні батьки віддали мене до школи в 6 років, де я швидко навчився рахувати, читати і писати по-українськи, по-польськи, по-німецьки. Ви теж вивчаєте іноземні мови. Тож не лінуйтеся їх осягнути, бо інакше прийдеться в житті завжди сидіти на «ослячій лаві».
Тому проситиму вас, щоб мою працю, мої казки, ви розглядали як розповідь «не про бідних вовків та ослів, а про вас самих з вашою тупістю, з вашим лінивством, з вашою захланністю, з усіма вашими звірячими примхами. Бо я навмисне даю їм ваші рухи, ваші думки, ваші слова, щоб ви якнайкраще зрозуміли — не їх, а себе самих!» А я впевнений, що у вас таких повадок немає.
Успіхів вам у всьому!
1916.
Ваш І. Франко».
— Я гадаю, що на сьогоднішньому уроці ми виконаємо прохання І. Франка і пригадаємо його казки.
2. Робота в зошитах (число, тема уроку).
III. Актуалізація знань учнів.
Робота за уривком із казки «Лис і Дрозд» (у кожного
учня індивідуальна картка із текстом казки).
— Як називаються виділені слова? (Звертання).
— Де стоять дані звертання, чим виражаються та як виділяються?
— Які ці звертання за кількістю слів?
Робота за уривком, із казки «Лисиця і Журавель»
(у кожного учня індивідуальна картка із текстом казки).