Тема. «Фарбований Лис» Івана Франка. Літературна казка.
Мета: розповісти учням про Франка-казкаря; вчити учнів робити висновки літературознавчого характеру; розвивати навички самостійного опрацювання художнього твору; вчити творчо підходити до аналізу художнього твору; удосконалювати техніку виразного читання, вміння читати казку в особах; обговорити риси характеру головного героя казки; вчити дітей культурі дискутування.
Обладнання: портрет Івана Франка, плакати з афоризмами до теми, аудіозаписи української народної музики, плакат «Індійські мотиви казки «Фарбований Лис» Івана Франка».
Тип уроку: нестандартний урок — літературознавче дослідження.
Хід уроку
— Організаційний момент.
— Вступне слово вчителя.
Розповідь про Івана Франка-казкаря і дитячого письменника (спогади доньки письменника Ганни Франко-Ключко, збірка казок «Коли ще звірі говорили»).
Визначення жанру «Фарбованого Лиса».
Теорія літератури: казка, народна казка, літературна казка, види казок за змістом, структура казок.
Казка — захоплююча розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні, в якій діють фантастичні незвичайні герої.
Структура казок:
— зачин;
— основна (розповідна) частина;
— кінцівка (казка завжди має щасливий кінець, Добро завжди перемагає Зло).
За змістом казки поділяються на:
— казки про тварин (найдавніші);
— фантастичні казки (поєднують міфічне, фантастичне і героїчне);
— соціально-побутові казки (мотиви з повсякденного життя).
III. Сюжет казки «Фарбований Лис» (мандрівні сюжети). Індійські мотиви казки.
10 оповідання 1 книги «Панчатантри » |
Казка «Фарбований Лис» Івана Франка |
|
|
1. У лісі жив шакал Чан- дарава. |
1. У лісі жив хитрий Лис Микита. |
|
|
2. Від голоду він подався до лісу. |
2. Похвалився, що в білий день на базарі вкраде курку. |
|
|
3. Сутичка з собаками по дорозі до міста. |
3. Лис у передмісті, сутичка з собаками. |
|
|
4. Рятуючись, скочив у казан із синьою фарбою. |
4. Рятуючись, скочив у казан із синьою фарбою. |
|
|
5.Шакал у лісі — переполох; його хутро синє, як у бога Шіви. |
5.Лис у лісі – переполох. | ||
6.Шакал каже, що створений Брахманом і помазаний на царство. |
6.Лис каже, що виліплений Святим Миколаєм із небесної глини і помазаний ним на царство. |
||
7.Царювання шакала, нові порядки, вигнання шакалів. |
7.Лис – добрий цар. | ||
8.Чандарава почув завивання шакалів, сам завив і цим виказав себе. |
8.Микита почув завивання молодих лисичок, сам завив і виказав себе. |
||
9.Шакала роздерли на дрібні шматки за ошуканство. |
9.Микиту роздерли на дрібні шматки за ошуканство. |
||
10.Заключний вірш — мораль. |
10.Приповідка: «Пізнався, як на фарбованім лисі». |
||
Сюжети про лиса зустрічаються у Й. В. Гете («Рейнеке-Лис») та Ш. Перро («Кіт у чоботях»).