Другорядні члени речення найчастіше пояснюють головні члени речення, залежать від них. Відповідають на різні питання, розрізняються між собою значенням і в більшості випадків граматично. Другорядні члени речення — це означення, додатки і обставини. Наприклад: у реченні На сільському сході повстанці обрали революційний комітет. (Куч.) вжито такі другорядні члени: (обрали що?) комітет — додаток; (обрали де?) на сході — обставина; (комітет який?) революційний — означення; (на сході якому?) сільському — означення. Досить часто одні другорядні члени безпосередньо пояснюють інші другорядні і залежать від них. Так, у наведеному реченні означення революційний пояснює додаток комітет, а означення сільському залежить від обставини на сході.
Означення узгоджене і неузгоджене
Означення — це другорядний член речення, який показує ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? скількох? скільком? скількома? на скількох?
Наприклад: 1. Тут височіла біла російська береза. (Смолич.) 2. У розчинені балконні двері линуло свіже морське повітря. (Янов.)
Означення: а) показують різні ознаки предметів (відповідають на питання який?): Верескливі, меткі, попелясті згуртувались у зграйку стрижі. (В. Кобець.); б) вказують на приналежність (відповідають на питання чий?): Наша Батьківщина найкраща в світі. (Бичко.); в) на порядок предметів при лічбі (відвідають на питання к о т р и й?): Третій батальйон стояв в обороні. (Гончар.); г) характеризують предмет за кількісною ознак (відповідають на питання скількох? скількома?): Я задумав цієї ночі втікать з села з Кавуном та ще з чотирма чоловіками. (Н.-Лев.)
Узгодженим називається означення, яке зв'язане з означуваним членом речення способом узгодження.
Узгоджені означення виражаються прикметниками, дієприкметниками, займенниками, числівниками, дієприкметниковими зворотами (поширені означення). Наприклад: 1. Крутояр змалечку знав запах генераторного газу і розтопленого металу. (Собко.): виділені означення узгоджені з пояснюваними словами-додатками газу, металу в роді, числі й відмінку. 2. За дванадцятьма мостами сивий Дніпро встає. (Мал.): означення дванадцятьма уз-- годжене з обставиною за мостами у відмінку, означення сивий узгоджене з підметом Дніпро в роді, числі й відмінку. 3. Мова українського народу, витворена віками, коштовним скарбом розвивається в родині радянських народів-братів. (За П. Панчем.): дієприкметник витворена у дієприкметниковому звороті витворена віками узгоджується з підметом мова в роді, числі й відмінку.
Вправа 1. Спишіть, вилучивши означення. Порівняйте обидва описи. Який із них і чому більш яскравий, образний?
І море, і озеро, і синій високий його берег, і широкий степ — все було залите гарячим маревом і прикрите таким легким сивим туманом, що4 всі сутінки, всі кольори ніби зливались докупи. Тільки зверху ясно синіло пишне, кругле, лиснюче небо. (І. Нечуй-Левицький.)
Иеузгодженим називається означення, яке зв'язане з пояснюваним словом способом керування або способом прилягання.
Наприклад: Брянський і Черниш попросили в командира батальйону дозволу проскочити до кузні. (Гончар.): (командира я кого?") батальйону — неузгоджене означення, спосіб зв'язку — керування; (дозволу якого?) проскочити — неузгоджене означення, яке з'єднується з пояснювальним словом способом прилягання.
Найчастіше неузгоджені означення виражаються іменниками в непрямих відмінках (без прийменника або з прийменником). Наприклад: 1. Затоку обступили вогники (які?) кораблів. (Скл.) 2. Моя Батьківщина — це поле (яке?) без меж. (Рильський.) Крім того, в ролі неузгоджених означень можуть уживатися:
— Займенники його, її, їх у присвійному значенні: (Ч и я?) її чорноволоса голова з маковим вінком здавалась квіткою. (Н.-Лев.)
— Неозначена форма дієслова: Мій танк дістав завдання (я к е?) дійти до майдану. (Ле.)
— Прислівник і дієприслівник: 1. Дорога (яка?) ліворуч була наглухо закрита дубовими завалами. (Гончар.) 2. Вітанням (я к и м?) стоячи зустрів клас учителя.
4. Стійке сполучення слів: Любо було глянути на постать Замфіра (я к у?) з гордим обличчям, з міцним станом. (Коцюб.)
Вправа 2. Спочатку випишіть узгоджені означення, а потім — неузгоджені (разом із членами речення, від яких вони залежать). На яке питання відповідає кожне означення? Що означає? Чим виражене? Яким є спосіб зв'язку між означенням і пояснюваним словом?
1. Будь не тільки сином батька, а й сином народу. (Нар. тв.) 2. Це була музика нових поколінь. (Коцюб.) 3. І сміх трусить постаті хліборобів, веселими мсльозами заливає очі. 4. Потім сон переносив мене до похилого жита біля вітряків. (Стельмах.) 5. Думки про землю будили Маланку по ночах. (Коцюб.) 6. І місточок через річку брама замикала. (Рудан.) 7. У долині — луки, трава по пояс. (Тесл.)
Вправа 3. До поданих словосполучень з узгодженими означеннями доберіть словосполучення-синоніми з неузгодженими означеннями. Чи різняться такі словосполучення смисловими відтінками?
Зразок. Електрична сила — сила електрики.
1. Шевченкові твори. 2. Батьків костюм. 3. Весняні дні. 4. Морські глибини. 5. Гірські вершини. 6. Воєнні дні. 7. Командирський наказ. 8. Геройський вчинок. 9. Трамвайна зупинка. 10. Хрустальна ваза. 11. Книжкова полиця. 12. Високоякісна сталь.