Лапки
Лапки використовуються для виділення індивідуальних назв газет, журналів, книг, заводів, фабрик, кооперативів, товариств, об'єднань тощо, якщо ці назви йдуть у тексті поряд із загальними словами: газета «Літературна Україна», газета «Самостійна Україна», газета «Слово», журнал «Слово і час», видавництво «Дніпро», Товариство української мови ім. Шевченка «Просвіта», Товариство дружби українців за кордоном «Україна», фірма «Довір'я».
Не беруться в лапки власні назви неумовного характеру: Київський політехнічний інститут, Харківська обласна рада народних депутатів.
Лапками відкриваються й закриваються цитати й пряма мова: Слід пам'ятати надзвичайно цінне зауваження В. В. Виноградова про те, що «поза залежністю від його даного вживання слово наявне у свідомості з усіма своїми значеннями»; Ось записи на сторінках блокнота О. Гончара: «— Гляньте, як гостро мчить степом кінь/..»; «— Земля така — цвяхи посій — і ті зійдуть...»; «— Вітерець воду на озері вівсюжить...» (А. Коваль).
Багатокрапка
Багатокрапка використовується для передачі незакінченого, обірваного або перерваного мовлення:
– Вставай, Михайлику, вставай...
– Мамо, іще одну крапелиночку...
– Cтруси цю крапелиночку.
– Ой...
(М. Стельмах)
Багатокрапку використовують здебільшого як стилістичний розділовий знак, щоб створити ефект перервності, змінності картин, ситуацій: