Мета: розкрити правдивість відтворення історичного колориту епохи та станової психології окремих суспільних верств, передати яскравість та багатство мови твору, ознайомити учнів з оцінкою роману критикою; розвивати спостережливість учнів, уміння аналізувати історичні факти; виховувати інтерес до історії країни, розуміння закономірностей історичних процесів.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації, підручник, тексти.
ХІД УРОКУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
Дати визначення роману як жанру літератури.
1. З'ясувати поняття історичного роману.
2. Чому твір П. Куліша «Чорна рада» називається романом-хронікою?
3. Довести, що «Чорна рада» П. Куліша — історичний роман.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Самостійна робота.
Заповнити таблицю, склавши план порівняльної характеристики представників козацької верхівки.
Критерії оцінки
Шрам
Черевань
Гвинтовка
1. Вплив на персонажа героїчної епохи Хмельниччини
2. Морально-етичні та політичні ідеали:
а) ставлення до України та до різних соціальних верств суспільства;
б) ставлення до влади (нехтування нею чи палке бажання насолоджуватися нею);
в) політичні цілі, стосунки з претендентами на булаву;
г) моральні якості, етика поведінки;
д) сімейні стосунки й обов'язки;
е) загальна оцінка власного життя.
3. Ваша думка про характер і вчинки персонажа
Перевірка самостійної роботи.
Пояснення вчителя до образів Івана Брюховецького і Якима Сомка в романі «Чорна рада» за планом.
1. Гетьман Іван Брюховецький — політичний авантюрист, жорстока, лицемірна й безчесна людина.
2. Сомко — виразник ідеї об'єднаної України, якій співчуває сам автор роману.
Скласти план характеристики до образу Брюховецького.