"Слово про Ігорів похід" – найвидатніша пам'ятка літератури Київської Русі

 

На початку 90-х років XVIII століття А. І. Мусін-Пушкін, зна­вець руської старовини, придбав у монастирі Ярославля старовинний рукописний збірник. В цій книзі серед інших творів він-знайшов "Слово про Ігорів похід". Згодом поема була видана. Чудова знахідка викликала великий інтерес. Але під час пожежі в Москві рідкісна книга, яка належала Мусіну-Пушкіну, згоріла. Збе­реглися тільки перший надрукований текст та рукописна копія "Слова", зроблена для Катерини II.

"Слово" розповідає про похід на половців у 1185 році хороброю князя Ігоря Святославича. Похід відбувся ранньою весною. До невеликого війська Ігоря приєднався також його рідний брат Все­волод із своєю дружиною. Коли військо досягло верхів'я Дінця, ста­лося затемнення сонця. У давні часи це вважалося лихим провіщен­ням. Серед полків знялася тривога, але князь заспокоїв воїнів і не повернув назад. Перший бій військ Ігоря з половцями був успішним. А наступного дня...

Ой рано-вранці пораненьку

Кривава зоря світ день ізвістує,

Чорні хмари надходять з моря,

Чотири сонця закрити хочуть.

Вранці, на світанку, русичі побачили, що їх обступили по­ловці, немов густий бір. Вихід міг бути один: битися. Три доби йшла битва з половцями. Втрати русичів були величезними. Ось як розповідає автор про цей бій:

З ранку красного до вечора,

З вечора до світу ясного,

Летять стріли гартовані,

Гримлять шаблі об шоломи,                                  ::

Тріщать списи булатні

У полі невідомому,

Серєя землі Половецької.

Не витримавши натиску ворожого війська, загинула Ігорева дружина, а сам князь потрапив у полон.

"Слово про Ігорів похід" – найвидатніша пам'ятка літератури Київської Русі. Світова література знає небагато творів, які, по­дібно ньому, захоплюють все нові й нові покоління, перетинають океани і мовні кордони, завойовуючи нових шанувальників. "Сло­во" належить саме до таких творів, бо воно сповнене палкої любові до Вітчизни, до свого народу, бо пітні має загальнолюдські пробле­ми відповідальності за свої вчинки, миру і війни, єдності.

 


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.