Тема: Поема Т. Шевченка «Катерина». Образи поеми, художні особливості твору, ліричні відступи, стиль
Мета: розкрити образи Катерини, її батьків, панича-офіцера, показати трагізм долі дівчини-селянки, несправедливість існуючого ладу; розвивати вдумливе сприйняття художнього тексту, уміння співвідносити події твору з фактами тогочасної дійсності; виховувати співчуття до людей, з якими доля обійшлася жорстоко, повагу до жінки-матері, до материнства.
Обладнання: ілюстрації, підручник, тексти.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
Перевірка цитатного плану до змісту поеми «Катерина».
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда з учнями.
1. Назвіть образи-персонажі твору. (Катерина, панич-офіцер, мати, батько, малий Івась, кобзар).
2. Якою зображує письменник Катерину на початку твору? (Веселою, радісною, щиро закоханою. Вона і гадки не має, що коханий Іван-москаль може її кинути).
3. Як склалося життя Катерини, коли її кинув москаль? (Катерина стала покриткою. Сусіди глузували з неї. Єдиною відрадою стала надія на повернення милого).
4. Чому, не дочекавшись коханого, вона залишила село? (Під впливом загальної зневаги батьки змушені були відцуратися рідної дочки. Катерина вирушила на пошуки батька свого сина).
5. Розкажіть про зустріч Катерини з чумаками. Що хотів Шевченко сказати словами: «Бере шага, аж труситься»? (Вперше Катерині довелося просити в людей милостиню, тому із боязні, від сорому труситься в неї рука. Просить, бо у неї на руках дитина. Материнська любов пересилює сором жебрацтва).
6. Як відбулася зустріч Катерини з Іваном? Як поводилася Катерина під час зустрічі? (Почувши, що йдуть москалі, Катря в стужу, не одягнувшись, назустріч «через пеньки, заметом летить, ледве дише». Коли офіцер відвернувся від неї, вона ніяк не могла збагнути, що коханий зовсім її відцурався. А збагнувши, як мати, заради своєї дитини згоджується на будь-які приниження, тільки б він не кидав сина. Вона виносить маля батькові, але той уже втік. Тоді Катерина просить солдат взяти її сина і віддати старшому. А сама... Покинута всіма, зневірившись у святих людських почуттях, зазнавши наруги від жорстоких егоїстичних людей і вигнана з дому, вона вважає за краще загинути).
7. Трагедія Катерини — це типова трагедія в тогочасному феодально-кріпосницькому суспільстві. Тільки на Київщині в 1839 році покінчили життя самогубством 37 збезчещених дівчат.
Самостійна робота.
1. Визначити і записати: жанр, тему, провідну думку твору.
2. Виписати цитати до характеристики образів батька й матері, москаля-офіцера (за варіантами).
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Схарактеризувати образ Катерини.
2. Що можна сказати про її батьків?
3. Як Шевченко зображує пана-офіцера?
4. Чи мали рацію дослідники (зокрема Д. Чижевський), вважаючи долю головної героїні поеми «Катерина» символом пригнобленої царською Росією України?
5. Яке значення ліричних відступів у поемі?
Визначити головну думку твору.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати твір-роздум на тему «Мої думки під час читання поеми Т. Шевченка «Катерина».