Мета:1) формування мовної компетентності; студент удосконалює вміння слухати й розуміти текс художнього стилю; уміє визначати тему та ідею тексту, писати план та тези, тематичні виписки;
2) розвиток навичок мислення (аналітичне, синтетичне, критичне), спілкувавання;
3) виховання поваги до рідного слова, патріотизму.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Взаємне вітання викладача й студентів; перевірка відсутніх; перевірка зовнішнього стану приміщення; перевірка робочих місць та зовнішнього вигляду учнів; організація уваги.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Прийом “Мікрофон”.
Питання для обговорення: Текст. Ознаки тексту.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Робота з памяткой (на картках).
Памятка!
Текст — це змістова, структурно-граматична єдність речень, груп речень, параграфів, розділів та інших мовленнєвих одиниць, у яких ширше і повніше, ніж у реченні, розгортаються і конкретизуються думки, воля, почуття.
Провідні ознаки тексту:
— більше одного речення;
— наявність у сукупності речень спільної теми й провідної думки;
— послідовність викладу інформації та завершеність;
— наявність граматичного й змістового типів зв'язку між одиницями тексту (реченнями).
текст найчастіше має заголовок.
мінімальною одиницею тексту є речення.
найважливішими ознаками тексту є цілісність, зв'язність, структурна організація (цілісність тексту полягає в тому, що в ньому вичерпно викладено тему, а виклад підпорядковано досягненню поставленої мети; зв'язність тексту виявляється в тому, що між його складовими частинами — реченнями, групами речень чи більшими компонентами — існує тісний змістовий зв'язок).
План - це порядок розміщення частин у тексті, співвідношення між ними і на цій підставі членування тексту.
Види плану
Питальний
Називний
Цитатний
Тезовий
Тези — це коротко сформульовані основні положення доповіді, лекції, статті тощо.
Тематичні виписки роблять відповідно до заздалегідь складеного плану або тез доповіді, реферату тощо. Найчастіше виписки оформлюють у вигляді цитат з точним покликанням на джерело.
Тематичні виписки — перехідна ланка між складанням плану тексту та написанням тез наукової статті. План чітко й стисло фіксує викладене в тексті (слово "план" означає порядок, послідовність викладу будь-якого матеріалу).
Виписки — це визначені самим автором (учнем) фрагменти (абзаци), речення, інколи певні терміни чи образні вислови з тексту, що містять важливі, на його думку, положення, думки, висловлювання.