1 варіант
1.
Покажіть, які чергування голосних можуть відбуватися в словах (кожна вірна відповідь – 0,5 балів, усього 4 бали).
Зломити, простити, нести, сідати, липнути, пити, зберу, почати.
2.
Проілюструйте, чи відбувається спрощення в словах (кожна вірна відповідь – 0,5 балів, усього 2 бали).
Тиск, честь, користь, невістка.
Словникові диктанти і вправи
До поданих слів дібрати іншу форму чи слово, які б ілюстрували чергування голосних. Пояснити причини цього чергування або його відсутність.
1. Водопою, доходу, каменя, льоду, коня, ніч, осіб, батьків, братового, братова, Канева, Києва, вівса, стояти, сільський, робітник, вільний, будівник, вісь, вівця.
2. Вікон, земель, казок, витер, вогню, дна, смуток, сон, травня, лоба, можу, лева, марок, папок, форм, голод, мороз, волос, зелень, поріг, оберіг, значення, гніт, колір.
Наголос як надсегментне фонетичне явище у лінгвістиці розглядається у фонетичному, фонематичному, типологічному, стилістичному й ортологічному аспектах. Найменше досліджено морфонологічний аспект. Наголос у процесі словотворення виконує насамперед конститутивну функцію, яка виявляється в тому, що він організовує навколо себе певну кількість словотвірно визначених морфів, об'єднує їх у слово (фонетичне чи граматичне) і визначає його як самодостатню одиницю, що називається тактом, відрізняючи його тим самим від інших у мовленнєвому потоці: непереві́рений/ диктант; іззагі́р/таззависо́ких/со́нечко/встає́; ойчинежа́ль/ тобіга́лю/молоде́ньких/літ; товсе́/їйтойкозаче́нько/зми́слоньків/несхо́дить; тількито́їй/ірозва́ги. Конститутивна функція — це головна функція, яка властива всім типам наголошення — нерухомому, рухомому, основному, додатковому.
План
1. Поняття про морфонологічні явища.
2. Системний характер морфонологічних явищ.
3. Функції морфонологічних явищ.
4. Універсальність морфонологічних явищ.
5. Морфонологічні явища і семантика.