Мета: 1) формування мовної компетентності; учень знає поняття про синоніми, антоніми, пароніми, фразеологізми; вміє складати з ними речення та усні висловлювання; наводить приклади різних видів синонімів, антонімів, паронімів, фразеологізмів;
розвиток навичок спілкувавання;
виховання поваги до рідного слова, патріотизму.
Хід уроку
1. Організаційний етап.
Взаємне вітання викладача й студентів; перевірка відсутніх; перевірка зовнішнього стану приміщення; перевірка робочих місць та зовнішнього вигляду учнів; організація уваги.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Прийом “Незакінчені речення”.
1. Лексикологія вивчає...
2. Підрозділ лексикології, що вивчає походження слів, спорідненість з іншими словами називається ...
3. З тлумачного словника: Людина, що має великий розум, досвід, глибокі знання; мудра людина - ... (мудрець) Бути наповненим звуками - ...(звучати) Який дорівнює сімнадцяти рокам - ... (сімнадцятирічний) З'їдати або випивати трохи чого-небудь для проби; пробувати - ... (куштувати).
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Коментоване читання тексту підручника.
С. 104, 108.
Прийом “Джиг-со”
1 група “Види синонімів, їх стилістичне використання”.
2 група “Види антонімів, їх стилістичне використання”.
3 група “Пароніми, парономазія”.
4 група “Види фразеологізмів, їх стилістичне використання”.
Інформація для викладача Додаток А.
ІV. Первинне закріплення знань.
Виконання вправ.
Впр. 180 (с. 104-105).
Впра. 187 (с. 107).
V. Узагальнення знань, умінь та навичок.
Прийом “Слабка ланка”.
Студентам пропонується називати терміни, що розглядалися на занняті.
Перший називає один термін, другий — свій і попередній, третій — два попередні і свій власний.
VІ. Підведення підсумків з оцінюванням (з мотивацією) повідомлення домашнього завдання.
Впр. 190, 191 (І) (с. 107-108).
* Написати міні-твір “Захурделило”, використовуючи тільки дієслова.